4V-CO4L-25-V-SS 1/4 PARKER VACUSEAL 316SS CO SERIES CKV 25 PSI FLUORO SEAT
Manufacturer PN: 4V-CO4L-25-V-SS
UPC:  10056430220
Forberg Smith PN: 4234004
Invoice Description:
UNSPSC: 39120000
▸ See All in Check Valves
Log In for Pricing and Availability
Note: Lead times are estimates only
Specifications
 Body Material (316) Stainless Steel
 Brand Name Parker Hannifin
 End 1 Size 1/4"
 End 1 Type VacuSeal
 End 2 Size 1/4"
 End 2 Type VacuSeal
 Flow Data Cv: 0.62, Xt: 0.73
 Manufacturer Parker
 Model CO-Series
 Orifice Size 0.187" (4.7mm)